Historia
Kościół Wang został wzniesiony na przełomie wieków XII i XIII w południowej części Norwegii, w miasteczku Wang, która jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, stąd jak nietrudno się domyślić wzięła się nazwa świątyni.
W XIX wieku kościółek okazał się zbyt mały oraz wymagał drogiego remontu dlatego też postanowiono go sprzedać. Ten cenny zabytek architektury Wikingów został kupiony przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, następnie w 1841 został on przetransportowany w pojedynczych elementach do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Kościółek pierwotnie miał stanąć na Wyspie Pawiej obok Berlina lecz król się rozmyślił i zaczął szukać innego miejsca, by kościółek Wang służyłby nabożeństwom. Dzięki działaniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca w 1842 roku, przeniesiono kościółek w Karkonosze do pięknej miejscowości Karpacz. Miał on bowiem służyć ewangelikom zamieszkującym tę miejscowość jak i w jego okolicach. Idealnym miejscem do jego postawienia okazało się zbocze Czarnej Góry (885 m n.p.m.) usytuowane w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę. To miejsce pod budowę zostało podarowane przez hrabiego Christiana L. von Schaffgotscha z Cieplic. Król Fryderyk Wilhelm IV w 1842 roku dokonał położenia kamienia węgielnego zaś dwa lata później odbyło się otwarcie świątyni oraz jej poświęcenia, miało to miejsce dokładnie 28 lipca 1844 roku, w czasie tej uroczystości udział brali bardzo znane osobistości tamtego okresu. Sam Kościółek Wang został zaprojektowany na wzór najlepszych przykładów drewnianego skandynawskiego budownictwa sakralnego oraz stanowi dzieło sztuki, które jest bezcenne. Materiał jakiego użyto do wybudowania tego unikatowego obiektu architektonicznego to sosna norweska, silnie nasączona żywicą co powoduje jej wytrzymałość.
Należy wyróżnić oczywiście, klika elementów znajdujących się w świątyni. Jako pierwsze wyróżnimy odrzwia zewnętrze, przez które wchodzimy do kościoła, które ozdobione są plątaninom węży i roślin, zaś na kapitelach stoją stylizowane lwy, występujące w symbolicznej roli stworów, które mają strzec bram kościoła. W górnych narożnikach portali możemy zaobserwować uskrzydlone smoki, które rozrywają poziomo umieszczoną ósemkę, symbolizuje to nieskończoną walkę dobra ze złem. Na portalu południowym możemy dostrzec pismo runiczne, zaś bardzo rzucającymi się w oczy są kapitele, czyli górne elementy kolumn, które zostały wyrzeźbione w stylu bizantyjskim – zdobią je postacie zwierząt, rośli i maszkarony . Same kolumny stojące przed ołtarzem, przedstawiają zwycięstwo Dawida nad Goliatem jak i proroka Daniela w jaskini lwów. Ołtarz został wzniesiony w 1980 roku przez Ryszarda Zająca, po jego obu stronach stoją na postumentach dwa kandelabry i przedstawiają łabędzia i serce, które symbolizują wierność i miłość. Chrzcielnica pochodzi z rozebranego kościoła w Dziećmorowicach koło Wałbrzycha, została wykonana w 1740 roku. Ambona została wykonana z drewna przywiezionego z Norwegi, sama świątynia otoczona jest krużgankiem, który stanowił izolacje przed zimnem, a nawet służył jako miejsce do przechowywania broni i sieci. Sama wieża zbudowana ze śląskiego granitu, ma chronić kościółek przed ostrymi podmuchami wiatru, wiejącego od strony Śnieżki. Na zachodniej skarpie możemy zauważyć płytę pamiątkową z epitafium, która została postawiona w 1856 roku przez króla Fryderyka Wilhelma IV, poświęconą hrabinie von Reden z jej podobizną w medalionie.
Do dziś Kościółek Wang stanowi jedną z najważniejszych atrakcji w Karkonoszach , którą odwiedzają każdego roku tysiące turystów z Polski i zagranicy.